Jak vybrat zahradní židli a křeslo?

Zahradní židle jsou nepostradatelnou součástí každé letní grilovačky a chytání vitamínu D. Plastový zahradní nábytek je nenáročný na údržbu, není však odolný jako kovové zahradní židle. Pokud si potrpíte na design a přírodní materiály, porozhlédněte se po dřevěné zahradní židli, ta si ovšem vyžádá pravidelnou údržbu. Veškeré výhody a mínusy vám představíme níže.

Ratanové zahradní křeslo

Kde začít s výběrem

Zahradní židle neslouží výhradně na zahradě. V závislosti na účelu, kterému má sloužit se odvíjí i její materiál a kvalita zpracování. Posvítíme si tedy nejprve na ně.

Využití zahradní židle

Pokud jste často na cestách a rádi stanujete, bude pro vás důležitá skladnost a nízká hmotnost, což splňují campingové židle. Oproti tomu židle a křesla na denní posezení u domu mohou být těžší a bytelnější - důležitá bude jejich stabilita a vaše pohodlí - to vám nejlépe poskytnou dřevěné zahradní židle a křesla. Pokud však dáte přednost větší odolnosti povětrnostním vlivům poslouží lépe kovové židle. Důležitým elementem výběru je také cena. Plastový zahradní nábytek je v tomto ohledu nejpříznivější volba pro vaši peněženku. Polohovatelná zahradní lehátka zase umožní ničím nerušený odpočinek při opalování. Odpočinek během parného letního dne si zaslouží i ti nejmenší, najdete tak i dětské zahradní židle, které jsou samozřejmě přizpůsobené velikostí, ale často také veselým motivem.

Konstrukce a její odolnost

Budou vaše křesla a židle často vystavena dešti? V takovém případě volte co nejodolnější materiály, jako jsou exotická dřeva nebo kov, případně umělý ratan. (Tuzemské dřevo nemusí být tak odolné v porovnání s exotickými variantami, vyžaduje totiž častější a důkladnější péči.) Levnější plast může v průběhu času blednout a přestože je nízká váha výhodou, podepisuje se to na jeho stabilitě a nosnosti.

Mimo sezóny budou židle odpočívat v garáži, je tedy třeba myslet i na to, že tam nebudou jediné. Řešením jsou skládací nebo stohovatelné židle.

Kvalita zpracování

Pokud chcete, aby vám nábytek dlouho vydržel, sledujte i kvalitu zpracování. Plast by měl být pevný, aby nebylo snadné ho ohnout. Stejně tak u kvalitního kusu neuvidíte otřepené hrany a vše bude perfektně zabroušené, a přitom bez ostrých hran. To pak platí i pro dřevěné a kovové varianty. Perfektní zpracování a stejnoměrná vrstva laku ukazuje na kvalitní kusy, které vám budou dobře sloužit. Pokud jsou na židli nebo křesle sváry, měly by být zabroušené, šrouby a vruty se nesmí protáčet a jejich hlavy by měly být zapuštěné.

Dřevěný zahradní nábytek

Parametry

Jak poznat židli, která bude pohodlná právě pro vás? Jde to i z parametrů.

Rozměry

Výška většiny židlí se bude pohybovat mezi 80 cm a 1 metrem. Důležitý je především opěrák, aby vám poskytl dostatečnou oporu pro záda. Při výběru zahradní židle můžete vycházet i z toho, jak vysoká je vaše židle, kterou už máte doma – zda se vám na ní sedí pohodlně, případně by vám vyhovovala vyšší. Křesla jsou tradičně nižší, ale na druhou stranu širší a obecně zaměřená na maximální komfort. Šířka se proto pohybuje od 50 cm až po 70 a víc centimetrů.

Hmotnost

Nejnižší hmotnost mají plastová křesla a židle, které mohou vážit i méně než 2 kilogramy. Pak už hmotnost jen roste. U většiny kovových nebo dřevěných kusů počítejte s 5–8 kg, nicméně jakmile zvolíte nějaké robustnější modely nebo varianty z exotického dřeva, může se váha vyhoupnout i nad 15 kg.

Nosnost

I ty nejlevnější plastové židle mají nosnost 100 kg. Ta by také měla být nejnižší doporučená. S kvalitnějším materiálem samozřejmě nosnost roste a může být i několik stovek kilogramů v případě kovu nebo exotického dřeva. Při výběru myslete na to, že vaše návštěvy mohou vážit víc, než členové vaší rodiny.

Každý materiál vyžaduje péči, některé vám to však výrazně usnadní

Materiál zahradních židlí

Který materiál se nebude vzpouzet při manipulaci, který nejdéle vydrží a se kterým uděláte největší parádu? Zatímco některé zahradní židle můžete nechat na pospas přírodním živlům, jiné budou požadovat vaši péči a úkryt na zimu.

Kov

Kovové zahradní židle se mohou pochlubit dlouhou životností a snadnou údržbou. Nejčastějším materiálem je ocel a hliník - kovové výplety židlí budou po delším sezení méně pohodlné, je proto vhodné k nim dokoupit polstry nebo podsedáky.

Plast

Výhodou plastové zahradní židle je její nízká váha i cena. Vybírat můžete ze široké nabídky designů a barev - ty však nevyhnutelně vlivem UV záření postupně blednou. Plastový zahradní nábytek je dobré vždy zajistit, aby vám ho neodnesl vítr.

Plastové zahradní židle

Dřevo

Dřevěné zahradní židle jsou bytelné a odolné. Nejčastější dřeviny, ze kterých se zahradní nábytek vyrábí je buk, dub, borovice nebo smrk. Dřevěné zahradní židle vyžadují pravidelnou údržbu - je potřeba je mořit, lakovat, případně napouštět voskem, aby vám sloužily dlouhá léta. Najdete také exotické dřeviny jako teak, eukalypt, bambus nebo ratan, které si žádají specifickou péči, ale jsou odolnější než židle z místního dřeva.

Umělý ratan

Umělý ratan je stále populárnější volbu materiálu, kdy samotný materiál je zhotoven z kvalitního polyratanu a vzhledem imituje klasický ratan. Bere si tak všechny výhody plastového nábytku jako velice nízkou váhu, bezúdržbovost, a protože jde o plast, tak i cenovou dostupnost. K tomu přidává množství barevných variant a především stálobarevnost, takže křesla nebudou v průběhu času blednout.

Textil

Textil je častým materiálem pro výplety ať už židlí, nebo sedaček a lehátek. Stejně tak mezi textil můžete zařadit všelijaké polštářky a podušky, díky nimž je každé křeslo ještě pohodlnější. Žádné textilní části nábytku by neměly zůstávat na dešti nebo na sněhu. Zahradní židle s textilem tak nabídnou nejlepší službu v altáncích nebo na zápraží pod střechou, kde je zpravidla můžete nechat a zůstanou v suchu.

Skladování zahradních židlí

Údržba a zazimování

Důležitá je především průběžná údržba, kdy každou nečistotu včas odstraníte. V případě plastového nábytku stačí většinou voda, u kovu nebo dřeva můžete použít saponát. U dřevěných kusů je údržba o něco náročnější – židle je třeba čas od času ošetřit voskem, lazurou nebo olejem. Interval záleží na druhu dřeva, platí však, že čím měkčí dřevo, tím častější a důkladnější péči byste mu měli věnovat.

Skladování mimo sezónu by mělo být především v suchu – nic nepoškodí dřevo nebo textil tak jako vlhkost. K nábytku by se neměly dostat žádné chemické látky, proto pozor na skladování v garáži. Jednotlivé kusy můžete chránit speciálním ochranným obalem, který poslouží i během sezóny v období dešťů.